СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОЊАНОВСКИ СО БОДИБИЛДЕРОТ БОЖИДАР ПЕЦАКОВСКИ

СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОЊАНОВСКИ СО БОДИБИЛДЕРОТ БОЖИДАР ПЕЦАКОВСКИ

Божидар Пецаковски од Битола, член на фитнес клубот „Паљо“, кој на Европското првенство во бодибилдинг во Шпанија, беше финалист и освои петто место, денес имаше средба со градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски. На средбата, успешниот бодибилдер беше придружуван од селекторот на бодибилдинг федерацијата на Македонија, Зоран Лазаревски – Паљо.

Пецаковски го информираше градоначалникот Коњановски, дека станува збор за постигнат висок успех во категоријата бодибилдинг сениори до 100 килограми, а резултатот се должи на неговата посветеност, тренинг и здрав начин на живот, за што и претходно имал високи достигнувања, како апсолутен победник: еднаш на државното првенство, а вториот пат на купот “Херкулес Гран При“ во Скопје, каде освоил и “про кард“ со која може да се натпреварува во професионална лига. Пецаковски во април беше победник и во Србија, со освоено прво место на Балканското првенство во категоријата „класик физик“.

Градоначалникот Коњановски, честитајќи му за досегашните резултати на Пецаковски, му посака уште многу нови успеси на државен и меѓународен план.