БИТОЛА ГО ЧЕСТВУВА СВОЈОТ ДУХОВЕН ДВИГАТЕЛ СВ.НЕКТАРИЈ БИТОЛСКИ

БИТОЛА ГО ЧЕСТВУВА СВОЈОТ ДУХОВЕН ДВИГАТЕЛ СВ.НЕКТАРИЈ БИТОЛСКИ

Во Народниот театар во Битола денес традиционално се одржа Свечена академија по повод чествувањето на Патронот на градот Битола Св. Нектариј Битолски. Градоначалникот на Општина Битола,  д-р Владимир Талески и Митрополитот Преспанско – Пелагониски, г.Петар на присутните на академијата  и на сите граѓани на Општина Битола, им го честитаа денот на заштитникот на градот Св. Нектариј Битолски и ги поканија на Свечената Божествена Литургија во храмот Св.вмч Димитриј во 08 часот, како и на Свечената литија со моштите на Св. Агатангел Битолски во 10 часот.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC