ПРОСЛАВЕН БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ

ПРОСЛАВЕН БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ

И оваа година во соборниот храм Свети Великомаченик Димитриј се оддржа свечана литургија со која чиноначалствуваше Владиката Петар, а на која присуствуваше и градоначалникот д-р Владимир Талески. После литургијата во базенот во дворот на храмот Свети Великомаченик Димитриј скокнаа повеќе момчиња по крстот, а најсреќниот меѓу нив беше Зоран Елисковски 28 годишен битолчанец, кој за прв пат го фати крстот и го честита големиот празник Водици и посака здравје, среќа и бериќет.

Vodici2016-1 Vodici2016-2 Vodici2016-3 Vodici2016-4 Vodici2016-5