21 ГОДИНА ОД МАСАКРОТ НА БРАНИТЕЛИТЕ КАЈ ВЕЈЦЕ

21 ГОДИНА ОД МАСАКРОТ НА БРАНИТЕЛИТЕ КАЈ ВЕЈЦЕ

На денешен ден се случи масакрот кај Вејце, кога во конфликтот во 2001 годинa загинаа осуммина припадници на специјалната единица на МВР, а од нив 4 беа битолчани. Во нивна чест, пред споменикот на загинатите бранители во кругот на СВР Битола, споменикот „Ангел“ кај Саат кулата и споменикот на Бошко Најдовски во Долно Оризари, свежо ццвеќе положија градоначалникот Тони Коњановски, претставници на Советот на општина Битола, полицијата, семејствата на загинатите, политичките партии и граѓаните.

„Денес се навршува 21 година од загинувањето на нашите херои, кои своите животи ги положија во одбрана на татковината. Со тага и болка се сеќаваме на масакрот кај Вејце, во кој што во заседа беа нападнати и масакрирани осум припадници на Посебната единица на МВР и припадници на армиската единица “Волци“, од кои четворица од Битола и битолско.

Денешниот ден е потсетување на најгрозоморниот и најкрвавиот настан од конфликтот во 2001 година, во кој Битола ги загуби Марјан Божиновски, Илче Стојановски, Кире Костадиновски и Бошко Најдовски.

Наша должност е да го сочуваме нивниот спомен, да го негуваме како што заслужуваат и да дадеме се од себе за да не дозволиме трагедиите да се повторуваат.

Нека им е вечна славата“, рече градоначалникот Тони Коњановски.