БИТОЛА ГО ОДБЕЛЕЖУВА СВЕТИ НЕКТАРИЈ БИТОЛСКИ

БИТОЛА ГО ОДБЕЛЕЖУВА СВЕТИ НЕКТАРИЈ БИТОЛСКИ

Со свечената музичка академија насловена „Нектар за Нектариј“ во Народниот театар во Битола, вчеравечер започна одбележувањето на Свети Нектариј Битолски, патронот заштитник на градот Битола. Одбележувањето продолжува денес со Света Божествена литургија и Литија низ Битолските улици.